Zestaw do gry w siatkówkę plażową – jak przygotować się do meczu?

zestaw do gry w siatkówkę plażową rozstawiony na plaży

Siatkówka plażowa to sport, który stanowi wizytówkę lata. Ta prosta i niezwykle widowiskowa dyscyplina to wspaniały wybór nie tylko dla osób myślących o karierze profesjonalisty, ale również dla amatorów, którzy chcą aktywnie spędzić lato. Ze względu na rosnącą popularność siatkówki plażowej w wielu miastach można spotkać specjalnie przygotowane boiska. Co wyróżnia tę dyscyplinę i czego potrzeba do rozegrania meczu? Z czego powinien składać się zestaw do gry w siatkówkę plażową?

Dlaczego warto zainteresować się siatkówką plażową?

O tym, że ruch to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Siatkówka plażowa to dynamiczna dyscyplina, która pozwala zawodnikom na znacznie większą swobodę, niż jej halowy odpowiednik. Ta wolność w połączeniu z atmosferą panującą na plaży to połączenie, które przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata. Podczas gdy siatkówka halowa kładzie większy nacisk na grę drużynową, zespół w siatkówce plażowej składa się z dwóch zawodników, którzy mogą odbijać piłkę zarówno rękoma, jak i nogami. Dzięki temu rozgrywka na plaży jest znacznie bardziej nieprzewidywalna.

Ze względu na piaszczyste podłoże siatkarze mają zapewnioną znacznie lepszą amortyzację niż ma to miejsce w przypadku gry na parkiecie. Z tego powodu stawy, stopy oraz kręgosłup zawodników nie są tak bardzo obciążone, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Co więcej, wysokie tempo gry sprawia, że wystarczy krótki mecz, aby spalić dużą ilość kalorii. Gra doskonale wyszczupla, przez co dyscyplina ta jest równie popularna wśród kobiet jak i mężczyzn. Korzyści płynące z dotlenienia oraz ruchu są oczywiste, ale jeżeli dodamy do tego oddychanie słonym, morskim powietrzem, uzyskamy szereg czynników, które niezwykle pozytywnie wpływają na kondycję organizmu. Trudno o lepszy sport na lato niż siatkówka.

Czego potrzeba, aby rozegrać mecz? Zestaw do gry w siatkówkę plażową

Siatkówka plażowa – zgodnie ze swoją nazwą – wymaga zarówno siatki z dwoma słupkami, jak i obecności piaszczystego boiska. Warto pamiętać, że w zależności od wieku oraz płci rozgrywających osób siatka zostaje zawieszona na innej wysokości, dzięki czemu gra będzie sprawiała radość wszystkim miłośnikom odbijania piłki. W przypadku mężczyzn siatka trafia na wysokość 243 centymetrów, w przypadku pań natomiast na 224 centymetry nad powierzchnią boiska – dopuszczalne jest przekroczenie tych wartości o 2 centymetry, aby zrekompensować opadanie siatki pośrodku pola do gry. W przypadku młodzieży wysokość zawieszenia siatki wynosi 224 dla osób do 16 roku życia, 212 centymetrów w przypadku dzieci do 14 roku życia i 200 centymetrów dla młodszych amatorów sportu.

Boisko do siatkówki plażowej to prostokąt o wymiarach 16×8 metrów, podzielony przez siatkę na dwie połowy – każda o wymiarach 8×8 metrów. Sama siatka liczy około 8,5-9 metra długości i 1 metr wysokości – jest ona dłuższa od pola do gry, co zapewnia możliwość zawieszenia jej na słupkach, które znajdują się poza liniami boiska. Oprócz terenu wyznaczonego przez taśmy, trzeba pozostawić dodatkowe 3 metry ze wszystkich stron, aby zapewnić zawodnikom swobodę podczas gry.

W kwestii podłoża niezbędna jest warstwa piasku wynosząca przynajmniej 40 centymetrów, przy czym musi być ona oczyszczone z kamieni lub innych przedmiotów, które mogą zranić zawodników. W siatkówkę plażową gra się boso, dlatego tkwiące w piasku odłamki mogłyby poranić graczy. Sama krawędź pola gry wyznaczana jest za pomocą grubych elastycznych taśm, które zazwyczaj utrzymane są w ciemnych barwach, aby kontrastować z kolorem piasku.

Najszybszy sposób, aby rozpocząć mecz? Zestaw do gry w siatkówkę plażową

Kompletowanie potrzebnego sprzętu do siatkówki plażowej może być kłopotliwe, dlatego firma Sport Transfer ułatwiła zakupy wszystkim miłośnikom letnich zmagań z piłką. W ten sposób powstały zestawy, obejmujące niezbędny sprzęt do siatkówki plażowej, który pomoże zamienić kawałek plaży w boisko.

Zestaw do gry w siatkówkę plażową profesjonalny obejmuje:

 •  solidne słupki do siatkówki oraz tuleje z krzyżakiem, które są niezbędne, aby zakotwiczyć je w piasku;
 •  osłony na słupki z indywidualnymi nadrukami;
 •  komplet taśm, służących do wyznaczania boiska;
 •  siatkę o regulaminowych wymiarach z antenkami, które wyznaczają przestrzeń gry ponad górną krawędzią;
 •  wieszak na siatkę.

Zestaw szkolno-treningowy obejmuje:

 •  treningowe słupki oraz tuleje wraz z krzyżakami;
 •  osłony słupków z indywidualnymi nadrukami;
 •  regulaminową siatkę z antenkami;
 •  taśmy do wyznaczania boiska;
 •  wieszak na siatkę.

Zestaw do gry w siatkówkę plażową standardowy składa się z:

 •  lekkie słupki oraz tuleje wraz z krzyżakami;
 •  osłony słupków;
 •  siatka bez antenek oraz taśm na górnej i dolnej krawędzi;
 •  liny do wyznaczania boiska;
 •  wieszak na siatkę.

Przeczytaj także: Paletka do ping-ponga. Jaką wybrać?