Zasady gry w siatkówkę

trenerka informuje drużynę o zasadach gry w siatkówkę

Mogłoby się wydawać, że większość osób zna zasady gry w siatkówkę, jednak nie jest to prawdą. Ta popularna dyscyplina często wzbudza sporo wątpliwości. Warto zapoznać się z najważniejszymi regułami rozgrywki. Informacje zamieszczone w tym wpisie z pewnością okażą się przydatne osobom, które pragną uzupełnić swoją wiedzę. Nawet amatorski mecz może odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Ich znajomość uprzyjemni również kibicowanie ulubionym drużynom.

Odpowiednia wysokość siatki do siatkówki

Należy mieć świadomość, że przepisy jasno regulują kwestie techniczne dotyczące wyposażenia boiska do siatkówki. Priorytetem jest osiągnięcie pożądanego poziomu komfortu i bezpieczeństwa. Podczas rozgrywki zawodnicy odbijają piłkę nad siatką, która jednocześnie przedziela boisko i wyznacza pole gry. Jej wysokość dostosowywana jest do wieku i płci graczów. Zasady gry w siatkówkę są niezmienne od lat.

W przypadku kobiet siatka powinna znajdować się na wysokości 224 cm. Jeśli rozgrywka toczy się między mężczyznami, to konieczne jest zawieszenie przegrody na wysokości 243 cm. Nieco inaczej jest podczas meczów młodzieży. Obowiązują tutaj następujące standardy: wysokość siatki 215 cm dla dziewcząt i 235 cm dla chłopców. Nie można również nie wspomnieć o antenkach zlokalizowanych po obu stronach siatki. Ich górna część ma wystawać dokładnie 80 cm. Na uwagę zasługuje fakt, że uderzenie w nich piłką traktowane jest jako błąd, co oznacza punkt dla przeciwników.

Siatkówka – pole gry

Przepisy gry w siatkówkę określają także pole gry. Każde z nich musi mieć powierzchnię 9 na 9 m. Jest ono ograniczone liniami bocznymi oraz końcowymi. Należy dodać, że każde z pól ma również podział wewnętrzny w postaci linii, która znajduje się w odległości 3 m od linii środkowej. Zawodnik nie może przekraczać jej podczas ataku. Naruszenie obowiązujących zasad wiąże się z przyznaniem punktu drużynie przeciwnej.

Liczba członków drużyny siatkarskiej

Drużyna siatkarska może liczyć sześciu graczy – wynika to z faktu, że każdy z nich posiada przydzieloną rolę. Można wyróżnić takie pozycje, jak rozgrywający, atakujący, przyjmujący, środkowy, libero. Oczywiście każda z drużyn powinna dysponować także zawodnikami rezerwowymi, którzy podczas meczu nie znajdują się na boisku. Mogą oni zastąpić innych graczy, którzy np. ulegli kontuzji.

Piłka siatkowa przepisy w pigułce

Piłka siatkowa przepisy są restrykcyjnie przestrzegane podczas profesjonalnych rozgrywek. Nie oznacza to jednak tego, że amatorzy uwielbiający tę dyscyplinę sportu nie powinni zapoznać się z obowiązującymi regułami. Poniżej przedstawiono zbiór najważniejszych reguł.

  1. Mecz toczy się do trzech wygranych setów. Konieczne jest uzyskanie 25 punktów. W przypadku remisu należy uzyskać 2 punkty więcej niż przeciwnik.
  2. W przypadku piątego seta (tie-break) drużyna zwycięska musi osiągnąć 15 punktów lub dwa punkty więcej od drużyny przeciwnej.
  3. Punkt przyznawany jest drużynie, której uda się przebić piłkę na stronę rywala oraz trafić w pomarańczowe pole boiska.
  4. Libero oraz przyjmujący odpowiadają za przyjęcie zagrywki. Rozgrywający dostarcza piłkę atakującemu. Sposób przekazywania piłki do ataku w każdym przypadku wygląda nieco inaczej, ponieważ rozgrywka toczy się dynamicznie.
  5. W drużynie może znajdować się łączenie 14 zawodników, jednak tylko 6 z nich może brać udział w rozgrywce. W przypadku Igrzysk Olimpijskich dopuszczalnych jest 12 członków drużyny.
  6. Maksymalna liczba zmian w secie wynosi 6. Każde wejście i zejście zawodnika traktuje się jako dwie zmiany.

Przeczytaj także: ćwiczenia gimnastyczne w domu – jakie najlepsze? Jaki sprzęt będzie potrzebny?