Jak zaprojektować siłownię zewnętrzną? Siłownia plenerowa to doskonała inwestycja w dobre samopoczucie oraz zdrowie okolicznych mieszkańców. Rosnąca popularność aktywnego trybu życia oraz coraz większa świadomość zalet, jakie niesie ze sobą trening na świeżym powietrzu, sprawia, że ludzie niezależnie od wieku odwiedzają siłownie plenerowe. O czym warto pamiętać, podczas projektowania strefy aktywności?
Wielkość oraz lokalizacja – jak zaprojektować siłownię zewnętrzną?
Pierwszą i zapewne najważniejszą – oprócz budżetu – kwestią podczas planowania strefy aktywności jest jej rozmiar. Ilość dostępnej przestrzeni wpływa nie tylko na ilość, ale również na rodzaj urządzeń oraz sposób zagospodarowania terenu. Warto pamiętać, że siłownia na świeżym powietrzu to nie tylko urządzenia do treningu, ale również takie elementy infrastruktury jak ławki, ścieżki czy stoliki. W niektórych przypadkach urządzenia do ćwiczeń będą wchodziły w skład większej całości, na przykład parku lub kompleksu wypoczynkowego.
W przypadku mniejszych obiektów najlepszym wyborem będą wielofunkcyjne przyrządy, takie jak podwójne wyciągi, ławeczki połączone z drabinkami, potrójne Twistery oraz zestawy do street workoutu. Zapewniają one maksymalną wszechstronność bez konieczności adaptowania dużej przestrzeni na rzecz siłowni. Jednocześnie należy pamiętać, żeby pozostawić użytkownikom wystarczająco dużo wolnej przestrzeni wokół stanowisk, aby mogli trenować bez obaw. Dotyczy to w szczególności urządzeń z ruchomymi elementami oraz drążków, na których wykonywane są ćwiczenia.
Jeżeli miejsce nie stanowi dużego ograniczenia, należy zastanowić się, jaką formę powinna przyjąć siłownia. Czy będzie to plac, na którym zainteresowane osoby będą trenowały wedle własnego uznania, czy też tablice informacyjne będą prowadziły ćwiczących od przyrządu do przyrządu, sugerując rodzaj wykonywanych ruchów? W przypadku większych obiektów można stworzyć strefę aktywności pod postacią ścieżki zdrowia, obejmującej przeszkody terenowe oraz stacje przeznaczone do ćwiczeń.
Jak zaprojektować siłownię zewnętrzną? Niezależnie od wielkości siłowni bezpieczeństwo użytkowników powinno być zawsze stawiane na pierwszym miejscu. Nawierzchnia otaczająca urządzenia nie może być twarda lub przedzielona ogrodzeniami bądź obiektami, które w razie upadku mogłyby stworzyć zagrożenie dla ćwiczących. Jest to również powód, dla którego ścieżki dla pieszych lub rowerzystów nie powinny przebiegać zbyt blisko urządzeń.
Strefa dla sportowców czy seniorów – jak dobrać sprzęt na siłownię zewnętrzną?
Podczas wyboru urządzeń należy wziąć pod uwagę stopień trudności obsługi poszczególnych maszyn. W przypadku obiektów ogólnodostępnych najlepszym rozwiązaniem będą stanowiska, z których korzystać mogą osoby w każdym wieku. Do takich urządzeń zalicza się Twistery, koła Tai Chi, stepery, biegacze, prasy nożne, rowery czy orbitreki. Maszyny tego typu oferują możliwość przeprowadzenia treningu aerobowego oraz ćwiczeń wykorzystujących ciężar ciała użytkownika. Dzięki niewielkim obciążeniom mięśni i stawów z takich stanowisk mogą korzystać seniorzy oraz dzieci – jeżeli tylko spełniają wymagania wobec minimalnego wzrostu.
Do bardziej zaawansowanych stanowisk można zaliczyć drążki, poręcze, drabinki, poręcze równoległe, wyciągi, prostowniki oraz motyle. Urządzenia te zazwyczaj wymagają od użytkownika nieco większej sprawności ruchowej – szczególnie w przypadku wykonywania ćwiczeń ukierunkowanych na rozwój ramion oraz górnej części ciała. Z takich maszyn będą najczęściej korzystały osoby regularnie trenujące i praktykujące tzw. street workout. Co więcej, drabinki i poręcze mogą stanowić wartościową pomoc w czasie rozciągania oraz przy wykonywaniu mniej wymagających ćwiczeń, dlatego dobrą praktyką jest umieszczenie maszyn z obydwu kategorii w każdej siłowni.
Przeczytaj także: urządzenia ogólnorozwojowe dla dzieci na plac zabaw. Jakie wybrać?