Zabawa na placu zabaw – jak wpływa na rozwój dziecka?

dziewczynka bawi się na placu zabaw

Zabawa jest niezastąpionym elementem w życiu każdego dziecka. Zabawy – zarówno samodzielne, jak i grupowe są niezwykle ważną częścią rozwoju najmłodszych. Dzięki nim dzieci poznają świat i uczą się wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi. Zabawy często mają w sobie element naśladowania dorosłych – dzięki temu najmłodsi stawiają swoje pierwsze kroki na drodze do samodzielnego życia. Najlepszym do tego miejscem jest oczywiście plac zabaw.

Dlaczego zabawa jest taka ważna?

Zabawa w dzieciństwie jest ważna z wielu powodów. Po pierwsze, jako ssaki mamy to w genach. Uczymy się i zdobywamy nowe doświadczenia przede wszystkim przez zabawę – przynajmniej do pewnego wieku. Zabawy wspierają dzieci na trzy różne sposoby, wspomagając ich rozwój fizyczny, umysłowy i kompetencje społeczne. Na zwykłych placach zabaw znaleźć można sprzęty, które świetnie sprawdzają się jako dodatkowe wsparcie dla rozwijających się dzieci w różnym wieku. Warto więc przyjrzeć się nieco dokładniej temu, co dziecku daje czas spędzony w piaskownicy, na huśtawce, czy karuzeli. Sprzęt na plac zabaw musi być sprawdzony i bezpieczny.

Zabawy, które wspomagają fizyczny rozwój dziecka

Rozwój fizyczny i rozwój koordynacji psychoruchowej to jedna z najważniejszych funkcji zabawy. Świetnie sprawdza się tu sprzęt, taki jak wszelkiego rodzaju karuzele, huśtawki i bujaki. Podczas zabawy na nich, stymulowany jest błędnik dziecka, co ma pozytywny wpływ na rozwijanie koordynacji ruchowej. Zabawy tego rodzaju są szczególnie istotne w pierwszych latach życia. Nie bez powodu dzieci są bujane i kołysane przez swoich rodziców. Dodatkowym plusem jest to, że taka zabawa dodatkowo uspokaja dziecko. Innym rodzajem tego typu urządzeń są równoważnie i podwieszane pomosty. Najczęściej służą one do zabawy nieco starszym dzieciom. W ostatnim czasie na wielu placach zabaw znaleźć można też drabinki i mini ścianki wspinaczkowe. Jest to świetna zabawa, która pomaga zadbać o kondycję fizyczną naszych pociech.

Zabawy, które rozwijają możliwości kognitywne

Żaden plac zabaw dla dzieci nie może obyć się bez podstawowego sprzętu, jakim jest piaskownica. Korzystają z niej zarówno dzieci najmłodsze, jak i nieco starsze. Wypełniona mokrym piaskiem piaskownica pozwala na swobodne kreowanie przez dziecko własnych, wyobrażonych światów. Wspomaga rozwój wyobraźni i uczy, jak można wcielać w życie własne pomysły. Odpowiednio dobrany sprzęt na plac zabaw sprawi, że dzieci będą ciekawie spędzać czas.

Zabawy wspierające społeczny rozwój najmłodszych

Plac zabaw to nie tylko zabawy indywidualne, ale również integracja z innymi dziećmi. Właśnie w dzieciństwie zdobywamy podstawy kompetencji społecznych, które pomagają nam komunikować się z innymi ludźmi. Najlepszym sposobem na ich naukę jest właśnie zabawa. Wiele sprzętów znajdujących się na placach zabaw wymaga do zabawy przynajmniej dwóch albo więcej uczestników. Należą do nich karuzele i niektóre huśtawki. Również bawiąc się w piaskownicy, dzieci uczą się, że razem osiągnąć mogą więcej, a zabawa z innymi jest po prostu ciekawsza. Z całą pewnością warto zachęcać dzieci do nawiązywania przyjaźni i nowych znajomości na placu zabaw.

Zobacz również: Sprzęt sportowy dla szkół – co będzie przydatne na zajęciach wychowania fizycznego?