Wyposażenie placu zabaw – jaki sprzęt na plac zabaw dla przedszkola wybrać?

dziecko bawi się na placu zabaw

Przedszkole to nie tylko budynek z salami i zabawkami. Jego integralną i ważną, szczególnie dla dzieci, część stanowi bezpieczny plac zabaw, gdzie mogą spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Czym powinien się cechować dobrze wyposażony plac zabaw dla dzieci?

Place zabaw dla dzieci – aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Na placach zabaw przy przedszkolach dzieci korzystają z pierwszych zajęć wychowania fizycznego. To miejsca, gdzie najmłodsi są nieustannie w ruchu, dlatego też powinny gwarantować im bezpieczeństwo. Dzieci szaleją na placach zabaw – skaczą, biegają i wywracają się, a niedostosowane urządzenia mogą przyczynić się do powstawania niechcianych urazów. Wyposażenie placu zabaw wpływa w znacznym stopniu na rozwój dziecka. Różnorodność sprzętów pobudza zmysły i rozwija wyobraźnię, co potwierdzają badania naukowe. Ponadto zabawa z innymi dziećmi sprawia, że maluchy uczą się również zachowań społecznych. To bardzo ważne doświadczenia i doznania, szczególnie w obecnych czasach, kiedy spędzanie czasu przed komputerem wypiera aktywność fizyczną.

Wyposażenie placu zabaw – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wszystkie urządzenia, z których korzystają najmłodsi na placach zabaw, muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wybierając sprzęt, który ma posłużyć dzieciom na wiele lat, dobrze skorzystać z oferty profesjonalnych i doświadczonych w tym zakresie firm. Bardzo istotna na placach zabaw jest ich nawierzchnia, szczególnie, jeśli znajduje się tam sprzęt, z którego można upaść. Dobrze sprawdzają się w tym wypadku płytki gumowe, mata przerostowa, piasek lub inna nawierzchnia wylewana. Jeśli chodzi o urządzenia, to ich konstrukcja również musi być bezpieczna dla dzieci. Nie mogą z nich wystawać żadne niebezpieczne elementy, ale przede wszystkim sprzęt musi być odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wybierając wyposażenie placów zabaw, warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenia posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty.

Sprzęt na plac zabaw – jakie urządzenia wybrać?

Dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, z którego podczas zabawy może korzystać na raz kilkoro dzieci. Doskonale na tego typu terenach sprawdzają się metalowe zestawy drabinek, domki dla dzieci, piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie i bujaki. Nie można zapominać o małej architekturze, czyli o ławkach i koszach na śmieci. Wbrew pozorom stanowią one ważne elementy, ponieważ dzieci często odpoczywają na ławeczkach, a kosze pozwalają utrzymać porządek na terenie placu zabaw. Niedawno w sprzedaży pojawiły się nowoczesne rozwiązania na place zabaw – naziemne trampoliny i zjazdy linowe, które z roku na rok zyskują na popularności.

Wyposażenie placów zabaw – oferta sklepu Sport Transfer

Sprzęt na plac zabaw, który składa się z wielu urządzeń, z pewnością zagwarantuje duże zainteresowanie wśród dzieci i zapewni im wszechstronny rozwój. Firma Sport Transfer, lider na rynku sprzętu sportowego, w swojej ofercie przygotowała sprzęt na plac zabaw. Wszystkie dostępne w sklepie urządzenia na plac zabaw posiadają wymagane certyfikaty i atesty oraz cechują się najwyższą jakością wykonania i trwałością. Produkty z asortymentu sklepu Sport Transfer dostosowane są do potrzeb dzieci z różnych grup wiekowych. Oferta sklepu obejmuje:

  •  huśtawki – pojedyncze, podwójne, łączone, siedziska kubełkowe i gumowe, huśtawki „bocianie gniazdo”,
  •  bujaki na sprężynie,
  •  zjazdy na linie,
  •  linarium,
  •  piramidy z liny zbrojnej,
  •  karuzele – zamknięte, otwarte, tarczowe, krzyżowe, twist.