Tenis stołowy – jakie paletki do ping-ponga wybrać na początek?

Tenis stołowy wymaga od zawodników nie tylko szybkiej reakcji i energicznych ruchów, ale również odpowiedniego sprzętu. Nawet na poziomie amatorskim można zdobyć olbrzymią przewagę nad przeciwnikiem korzystając z odpowiedniej paletki do ping-ponga. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem stołowym i chcą dowiedzieć się na jakie rakietki do tenisa stołowego postawić.

Materiał ma znaczenie

Wybierając rakietkę do tenisa stołowego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jej jakość wykonania, a dokładniej mówiąc na użyte materiały. Jeżeli chodzi o sam uchwyt rakietki, to do wyboru są nie tylko uchwyty proste, ale również można postawić na modele o anatomicznych kształtach. Modele z uchwytem wklęsłym zarezerwowane są dla zaawansowanych graczy. Nie oznacza to jednak, że osoby początkujące mają omijać je szerokim łukiem. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę pewny chwyt, dlatego też najlepiej dopasować rękojeść do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Na jakość i komfort gry duży wpływ ma również drewno, z którego wykonana jest rakietka oraz jej okleina.

Preferowany styl gry

Producenci oferują paletki do ping ponga do gry ofensywnej i defensywnej. Jeżeli chodzi o paletki do gry defensywnej, to przeznaczone są one nie tylko dla osób początkujących, ale również dla zaawansowanych graczy. Znakami charakterystycznymi paletek tego typu jest oczywiście dość łagodna powierzchnia, dzięki której zdecydowanie łatwiej jest kontrolować piłkę. Największą wadą paletek defensywnych jest znacznie słabsza siła uderzenia piłeczki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że piłki lecą z mniejszą prędkością. Rakietki do ping-ponga do gry ofensywnej są znacznie twardsze, dzięki czemu uderzenia są mocniejsze. Pamiętać należy jednak o tym, że osoby początkujące mogą mieć większe problemy z kontrolowaniem piłki.

Paletki do ping-ponga. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając rakietkę do tenisa stołowego warto zwrócić uwagę na grubość okładziny. W dużej mierze to właśnie od grubości okładziny zależeć będzie jakość poszczególnych uderzeń. Dla osób początkujących zdecydowanie najlepszym wyborem są rakietki o największej grubości. Najlepiej postawić na okładziny od 1,3 do nawet 2 mm grubości. Do gry defensywnej najczęściej wybierane są okładziny o grubości 1 mm – 1,5 mm. Zawodnicy, którzy preferują grę typowo defensywną powinny wybrać okładziny o grubości powyżej 1,5 mm. Każdy producent podaje również wartości dotyczące rotacji, kontroli i szybkości. Im większe wartości posiada paletka, tym lepiej.

Paletki do ping-ponga. O czym należy pamiętać?dwie paletki do ping-ponga

Wybranie porządnej paletki do ping ponga to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby dbać o nowe rakietki, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania spełniać będą swoje podstawowe zadania. W pierwszej kolejności warto wyposażyć się w specjalny pokrowiec na rakietkę, dzięki czemu pozostanie ona bezpieczna w trakcie transportu i przechowywania. Przydać mogą się również specjalne taśmy ochronne. Na półkach sklepowych dostępne są również dedykowane gąbki, szmatki i płyny do czyszczenia rakietki.

Zobacz również: Niezbędny sprzęt do crossfitu na siłownię.