Sprzęt sportowy dla szkół – co będzie przydatne na zajęciach wychowania fizycznego?

dzieci na sali gimnastycznej trzymające sprzęt sportowy na zajęcia wychowania fizycznego

Zadbanie o prawidłowy rozwój fizyczny uczniów to bardzo ważne zadanie szkoły, tak samo, jak nauczanie innych przedmiotów. Dzieci lubią ruch. Upust energii dadzą im zajęcia wychowania fizycznego pod warunkiem, iż będą one prawidłowo prowadzone z odpowiednim sprzętem. Musi on służyć wszystkim uczniom od najmłodszej do najstarszej klasy. Poznaj uniwersalne modele akcesoriów sportowych, które sprawdzą się na każdym metrażu sali gimnastycznej. Zadbaj o kondycję fizyczną wszystkich uczniów w Twojej szkole.

 

Jak dobrać sprzęt na zajęcia sportowe dla dzieci klas I-VIII?

Sporym wyzwaniem jest, aby tak dopasować akcesoria sportowe, by służyły zarówno uczniom młodszym, jak i tym starszym. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drabinki gimnastycznej wielofunkcyjnej.

Tradycyjne drabinki gimnastyczne są zbudowane z bocznych desek, między którymi umocowane są poziome drążki. Drabinka uniwersalna oprócz pionowej konstrukcji ma dodaną drabinkę na samej jej górze i ustawioną do niej pod kątem prostym. Złącza obu drabinek mają solidne wzmocnienia, by bez problemu mogły utrzymać ciężar osoby ćwiczącej na niej.

W zależności od rodzajów ćwiczeń można do drabinki doczepiać zjeżdżalnię, uchwyty do podciągania, linkę do wspinania, drabinkę sznurkową i inne akcesoria pomocne podczas zajęć wf-u. Dzięki temu na dosyć małej przestrzeni dzieci mogą ćwiczyć w sposób różnorodny.

 

Jaki dodatkowy sprzęt na zajęcia wf wybrać, by polubiły go dzieci?

Dodatkowy sprzęt sportowy, który ustawia się na sali tylko do konkretnych zajęć w-f, uatrakcyjnia je. Daje też dużo możliwości nauczycielowi, by mógł w pełni zrealizować narzucony odgórnie program wychowania fizycznego. Warto zatem doposażyć salę sportową o konkretne dodatki, najlepiej takie, na których dzieci będą lubiły ćwiczyć.

 

Drabinka zastępująca górki i wzniesienia

Zajęcia wychowania fizycznego można urozmaicić poprzez dodatkowy sprzęt, którego łatwo wynieść z magazynu i ustawić na sali gimnastycznej. Między innymi to drabinki półokrągłe imitujące pagórki i wygięte kładki, mosty itp. Doskonale ćwiczą mięśnie ud, łydek, rąk i kręgosłupa.

Po półokrągłych drabinkach chodzi się na czworakach. Można także przechodzić po nich na nogach w pozycji wyprostowanej. Drabinka służy również do przechodzenia i czołgania się pod nią.

 

Drabinka schodowa przygotowująca do wspinaczki górskiej

Ciekawym sprzętem sportowym na salę gimnastyczną jest drabinka schodowa ZIG ZAG. To pojedynczy drążek, po którego bokach wystają krótkie szczeble. Umocowane są naprzemiennie, tak by ćwiczący mógł po niej swobodnie wchodzić i schodzić, jak podczas wspinaczki górskiej. Może być umocowana pionowo lub pod pewnym kątem do ściany bądź do wielofunkcyjnej drabinki.

 

Ławeczka na sali gimnastycznej nie służy do siedzenia

W każdej sali sportowej w szkole są ławeczki. To sprzęt wyrabiający równowagę i koordynację ruchową wśród uczniów. Po ławeczkach się chodzi, jak po wąskiej kładce lub pochylni. Można też z niej zrobić ławeczkę balansującą, ruchomą pochylnię i mini huśtawkę. Potrzebny do tego jest bujak do ławki. Można go szybko i łatwo przymocować pod jej spodem za pomocą śrub.

 

Belka, ławeczka kurza i równoważnia jednoosobowa usprawniające koordynację ruchową uczniów

Oprócz wymienionych wyżej akcesoriów, do wyrabiania koordynacji ruchowej służą belki balansujące, ławeczki kurze oraz równoważnie. Belkę balansującą i ławeczkę kurzą łączy się ze skrzyniami. Mogą też służyć jako „kładki” położone poprzecznie na dwóch równoległych do siebie ławeczkach. Ławka kurza świetnie posłuży również jako pochylnia.

Równoważnie jednoosobowe natomiast to bardzo dobry sprzęt nie tylko do ćwiczenia koordynacji ruchowej. To również sprzęt rehabilitacyjny wzmacniający mięśnie i ścięgna stóp, kolan oraz bioder.

 

Sprzęt sportowy dla szkół – jak go wybierać?

Sprzęt do zajęć wychowania fizycznego musi być mocny i solidnie wykonany. Ćwiczyć bowiem będą uczniowie z różnych klas wiekowych. Każdy z nich ma inną wagę. Poza tym eksploatacja sprzętu w szkołach jest bardzo intensywna. Wybierać zatem należy takie akcesoria na salę gimnastyczną, by mogły służyć przez wiele lat. Z tego względu warto zainwestować w sprzęt sportowy dla szkół, który będzie różnorodny i zagwarantuje dzieciom dobry rozwój fizyczny.

Wybierając sprzęt sportowy dla szkół warto pamiętać też o jego jakości. Muszą one także zostać wykonane z surowca, który jest w pełni bezpieczny w kontakcie ze skórą. Najodpowiedniejszym zatem jest sprzęt z surowców naturalnych m.in. drewno, atestowane tworzywa sztuczne oraz juta itp.

Zobacz także: Wyposażenie placu zabaw – jaki sprzęt na plac zabaw dla przedszkola wybrać?