Sport na lato – jak aktywnie spędzić wakacje?

sport na lato to między innymi siatkówka plażowa

Lato kojarzy nam się z wakacyjnym odpoczynkiem, jednakże coraz więcej osób preferuje aktywny wypoczynek, wybierając idealny sport na lato. Na pierwszy rzut oka relaks oraz uprawianie sportu może wydawać się oksymoronem, jednakże ruch w znacznym stopniu pomaga nam odpocząć. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dotlenia organizm, spala nadmiar kilogramów, poprawia samoocenę, a także dostarcza witaminy D i zmniejsza poziom stresu. Jakie sporty na wakacje są warte uwagi?

Bieganie, jogging i spacerowanie

Trudno znaleźć prostszą formę aktywności fizycznej niż bieg. Ogromną zaletą w przypadku tej propozycji jest niewielka ilość potrzebnego sprzętu: wystarczy wygodne ubranie i obuwie, aby przystąpić do rozgrzewki. Niezależnie od tego, czy spędzamy wakacje nad morzem, czy w górach, bieg pomoże wzmocnić układ odpornościowy, oddechowy oraz krwionośny. Nawet kilkukilometrowy spacer plażą lub pośród drzew to doskonały sposób, na spalenie kilku kalorii.

Siatkówka plażowa

Gdy w grę wchodzą sporty wakacyjne, siatkówka plażowa to niekwestionowana królowa lata. Ta dynamiczna dyscyplina ceniona jest za ogromne emocje, proste zasady oraz możliwość spalenia dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Aby rozpocząć mecz potrzebna będzie oczywiście piłka oraz siatka razem z dwoma słupkami, a także taśmy wyznaczające pole gry.

Piłka nożna plażowa

Sport na lato to też piłka nożna plażowa. Wakacyjna odmiana najpopularniejszej dyscypliny na świecie to świetny sposób na spędzenie aktywnego dnia ze znajomymi. Szybsze tempo rozgrywki, mniejsze boisko i lepsza amortyzacja zapewniona przez piasek to powody, które sprawiają, że piłka nożna to idealny sport na lato. O ile na plaży nie zabraknie nam miejsca do gry, trzeba jeszcze zadbać również o bramki, odpowiednią piłkę, a także taśmy, z których pomocą wytyczone zostanie boisko.

Piłka ręczna plażowa

Plażowa odmiana szczypiorniaka to doskonała propozycja, zarówno dla osób uprawiających sport w wakacje, jak i amatorów. Ze względu na miękkie podłoże zawodnicy mogą wykonywać znacznie odważniejsze i bardziej dynamiczne zagrania bez obaw o kontuzje, co również wpływa na spalenie większej ilości kalorii. Piłka ręczna to znakomity wybór dla grupy sprawnych osób, poszukujących dyscypliny, która idealnie dopasuje się do panującej na plaży atmosfery. Do rozegrania meczu niezbędne są bramki z odpowiednimi siatkami, piłka oraz regulowane taśmy z drewnianymi kotwami.

Tenis plażowy

Ta nietypowa, ale niezwykle interesująca dyscyplina, stanowiąca połączenie klasycznego tenisa oraz siatkówki plażowej, idealny sport na lato. Chociaż sport ten narodził się stosunkowo niedawno, szybko zyskał sobie wielu miłośników na plażach całego świata. W rozgrywce biorą cztery osoby, co czyni z tenisa plażowego świetny wybór dla niewielkich grup znajomych, którzy poszukują umiarkowanie wymagającego sportu na wakacyjny wyjazd. Dużą zaletą tenisa jest wykorzystanie boiska do siatkówki plażowej – wystarczy jedynie obniżyć siatkę na odpowiednią wysokość. Aby spróbować swoich sił w tenisie trzeba zaopatrzyć się w specjalne piłki oraz zabudowane rakiety, stworzone specjalnie z myślą o grze na plaży.

Badminton

To popularny wybór wśród wczasowiczów ze względu na niewielką ilość potrzebnego sprzętu. Wiele osób preferuje niezobowiązującą rozgrywkę, polegającą na utrzymaniu lotki w powietrzu za pomocą rakietek. W takim wypadku potrzeba jedynie kawałka wolnej przestrzeni, jednak gdy chcemy rozegrać mecz w profesjonalnym stylu, potrzebne będą słupki, siatka oraz taśmy, które wyznaczą pole gry.

Piłka wodna

Pływanie uchodzi za jeden z najlepszych sposobów aktywnego spędzania czasu. Stawiany przez wodę opór zmusza mięśnie do cięższej pracy, jednakże obciążenie jest równomiernie rozłożone, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Oprócz pływania zawodnicy muszą jeszcze wykonywać podania i oddawać rzuty w celu zdobycia bramki. Ta dyscyplina to strzał w dziesiątkę dla osób, które uwielbiają pływać i chcą spędzić czas wspólnie ze znajomymi. Do rozegrania meczu niezbędny jest oczywiście basen, bramki, a także unoszące się na powierzchni liny. Nie sposób również zapomnieć o piłkach oraz stojakach, które pomogą trzymać wszystkie niezbędne przedmioty blisko basenu.

Przeczytaj również: Czym dokładnie jest Street Workout?