Pożegnaj się z rozstępami raz na zawsze

rozstępy

Chociaż rozstępy nie są niczym, co mogłoby w jakiś sposób wpływać na nasze zdrowie, to niestety stanowią nieestetyczny defekt. Są one bolączką przede wszystkim kobiet i mogą dotknąć niemalże każdy obszar ciała. Nie jest to problem wyłącznie kobiet, które były w ciąży. Rozstępy mogą pojawić się już nawet w okresie dojrzewania w wyniku gwałtownych zmian w układzie hormonalnym. Gdy już powstaną, towarzyszą nam zwykle przez całe życie, chyba że zdecydujemy się podjąć z nimi walkę. Na rynku dostępna jest cała masa najróżniejszych kosmetyków do wcierania i przyrządów, ale zwykle ich stosowanie nie przynosi pożądanych efektów. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Laserowe usuwanie rozstępów wyróżnia się bardzo dużą skutecznością.

Jak powstają rozstępy?

Powstawanie rozstępów nie wiąże się zwykle z żadnymi odczuciami. Im mniej włókien sprężystych w skórze, więcej nadprogramowych kilogramów, zmiany hormonalne (np. ciąża czy okres dojrzewania), tym jest większe ryzyko powstania rozstępów. Nadmierna produkcja kortyzolu przyczynia się m.in. do upośledzenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie włókien kolagenowych i elastyny. Manifestuje się to utratą elastyczności skóry. Wraz z upływem czasu dochodzi do rozciągania się uszkodzonych białej i ich pękania, czego efektem jest powstanie nieestetycznych rozstępów na powierzchni skóry. Najczęściej są one widoczne na brzuchu, udach i biodrach. Mogą też pojawić się na piersiach, plecach, barkach i rękach. W fazie zapalnej pojawia się dodatkowo obrzęk w skórze właściwej i miejscowy stan zapalny w obrębie powstawania rozstępów. Podczas fazy zanikowej rozstępy bledną i zaczynają coraz bardziej przypominać bliznę.

Jak usunąć rozstępy?

Apteczne i drogeryjne półki uginają się wręcz pod naporem różnego typu preparatów przeznaczonych do usuwania rozstępów. Ich skuteczność pozostawia jednak wiele do życzenia. Na próżno jest liczyć na to, że uda nam się w ten sposób pozbyć już istniejących rozstępów. Mogą być pomocne w początkowej fazie ich powstawania. Rozstępy zwykle zauważmy już w drugiej fazie, przez co takie domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów. Na szczęście można pozbyć się nawet długoletnich rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej. Przy drobnych i płytkich rozstępach bardzo pomocne są zabiegi mezoterapii igłowej oraz specjalne peelingi chemiczne. Jeśli jednak doszło już do rozjaśnienia się rozstępów, skuteczny będzie tylko zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.

Wiązką lasera w rozstępy

W zależności od głębokości i rozległości zmian skórnych sięga się po konkretną wiązkę lasera, która działa wyłącznie na wybrany obszar i warstwę skóry. Tego typu zabiegi są całkowicie bezpieczne i bardzo skuteczne. Światło lasera pobudza skórę do wytwarzania nowych włókien kolagenowych, przez co odzyskuje ona utraconą elastyczność. W celu uzyskania pożądanych efektów należy wprowadzić serię paru zabiegów. Rozstępy zaczynają się obkurczać, a poprawa stanu skóry widoczna jest natychmiast. W ciągu następnych kilkunastu dni włókna kolagenowe odbudowują się, a wyniki leczenia postępują i nasilają się.