Zasady gry w piłkę ręczną, niezbędny sprzęt

mężczyzna grający w piłkę ręczną

Piłka ręczna to dyscyplina sportu, która towarzyszy człowiekowi od tysiącleci – w zawodach tego typu brali udział starożytni Grecy oraz Rzymianie, a także mieszkańcy średniowiecznej Francji. Współczesne zasady gry zaczęły się formować pod koniec XIX wieku, a wraz z publikacją oficjalnych reguł w 1917 roku odbył się pierwszy zarejestrowany mecz piłki ręcznej. Zobacz, jakie są zasady gry w piłkę ręczną. 

Zasady gry w piłkę ręczną

Współczesne reguły określają piłkę ręczną jako zespołową dyscyplinę sportu, w której o zwycięstwie decyduje ilość punktów, zdobywanych poprzez wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Mecz rozgrywany jest na boisku długim na 40 i szerokim na 20 metrów. Na obydwu liniach końcowych umieszczone zostały bramki wysokie na 2 i szerokie na 3 metry. Parkiet przedzielony jest dodatkowymi liniami, które wyznaczają pole bramkowe, odległość do wykonywania rzutów karnych oraz środek boiska.

Drużyna w piłce ręcznej składa się z 16 zawodników, ale tylko 7 sportowców może jednocześnie znajdować się na parkiecie. Zmiany mogą się odbywać bez wstrzymywania gry, jednakże może do tego dojść tylko w wyznaczonej strefie, a wprowadzany gracz musi poczekać z wejściem na parkiet na schodzącego szczypiornistę. Niewłaściwe wejście grozi karą ze strony sędziego i wykluczeniem z gry na 2 minuty.

Mecz w piłce ręcznej trwa 60 minut i został podzielony na dwie połowy z 10-minutową przerwą. Zwycięstwo w spotkaniu nagradzane jest dwoma punktami, natomiast w przypadku remisu obydwie drużyny zyskują po jednym punkcie. Gdy konieczne jest wyłonienie zwycięzcy, rozpoczyna się 10-minutowa dogrywka, składająca się z dwóch połów po 5 minut bez dodatkowej przerwy, ale ze zmianą stron. W przypadku braku rozstrzygnięcia zarządzana jest druga dogrywka, a po niej seria rzutów karnych, prowadzona do uzyskania przewagi przez jedną z drużyn.

Zasady gry w piłkę ręczną ściśle określają sposób przekazywania oraz przemieszczenia się z piłką, który można nazwać zasadą trójkową. Gracz może posiadać piłkę przez trzy sekundy i pokonać z nią trzy kroki, co wymusza stałe kozłowanie i wymianę piłki między członkami drużyny. Co więcej, zawodników obowiązuje również zasada jednego kontaktu, czyli nie mogą oni przerzucać piłki z ręki do ręki bez wcześniejszego podania do innego zawodnika lub odbicia piłki od parkietu. Bramkarz może swobodnie opuszczać pole bramkowe, ale obowiązują go takie same zasady co pozostałych rozgrywających.

Niezbędny sprzęt do piłki ręcznej

Aby gracze mogli przystąpić do gry, muszą posiadać regulaminowe stroje meczowe. Obejmują one koszulki z numerami oraz spodenki utrzymane w podobnym kolorze – wymagane jest, aby rywalizujące drużyny dysponowały strojami w odmiennych barwach, co ułatwia orientacje na parkiecie. Bramkarze muszą posiadać dystynktywne ubranie, które różni się od pozostałych zawodników oraz sędziów. Z tego powodu ci zawodnicy noszą zazwyczaj długie spodnie oraz lekkie bluzy z numerem gracza. Zasady dopuszczają użytkowanie na parkiecie odzieży termoaktywnej, co jest ogromnym ułatwieniem dla graczy, gdyż materiały tego typu pomagają w zachowaniu wysokiego komfortu. Niezbędnym elementem wyposażenia są również buty, które – ze względu na dynamiczny charakter piłki ręcznej – oferują doskonałą amortyzację, przyczepność oraz stabilizację stawu skokowego.

Do gry w piłkę ręczną potrzebna jest również piłka, której rozmiar uzależniony jest od przedziału wiekowego oraz płci sportowców. Rozmiar 1 przeznaczony jest dla dziewczynek w wieku od 8 do 14 lat i chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Rozmiar 2 jest używany przez panie powyżej 14 roku życia oraz chłopców w wieku 12-16, natomiast rozmiar 3 jest wykorzystywany przez mężczyzn. Dodatkowo nie wolno zapominać, że sprzęt do piłki ręcznej to także odzież używana podczas treningów – a więc m.in. kurtki softshell, bluzy, spodnie – a także akcesoria, takie jak ochraniacze, skarpetki, bidony, ręczniki oraz czapki. Sprzęt do piłki ręcznej warto wybrać od sprawdzonego producenta, my polecamy: https://sklep.sportspro.pl/kempa 

Przeczytaj również: Piłka ręczna, jakie akcesoria będą potrzebne?