Paletki do ping-ponga. Jaką wybrać?

Ping-pong to bardzo popularny sport. Grają w niego nie tylko zawodowcy, ale również amatorzy. Nie potrzeba dużych umiejętności, żeby cieszyć się grą. Potrzebny jest tylko odpowiedni stół, piłeczka i paletki do tenisa stołowego. Wybór odpowiednich rakietek to niełatwe zadanie. Na rynku dostępny jest duży wybór produktów, jednak nie wszystkie są tak samo warte uwagi. Czym należy kierować się przy zakupie?

Jakość paletek do ping-ponga

W czasie zakupów na pewno warto zwrócić uwagę na jakość sprzętu. Wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną. To jednak nie zawsze się sprawdza. Czasem w stosunkowo niewielkiej cenie można kupić coś naprawdę przyzwoitego albo zupełnie odwrotnie – coś drogiego, ale mocno przereklamowanego. Dlatego warto sięgnąć po opinie na temat interesującego nas producenta i modelu. W dzisiejszych czasach w sieci z łatwością znaleźć można dziesiątki recenzji dostępnych na rynku modeli rakietek tenisowych. Ocenienie jakości wykonania rakietek tenisowych „na oko” jest oczywiście możliwe, ale niełatwe i wymaga doświadczenia. Szczególnie mocno powinno się przyjrzeć, czy dany model wykonany jest starannie i nie są widoczne żadne wady. W przypadku doświadczonych zawodników, którzy faktycznie odczują nawet drobne różnice w jakości paletek, najlepiej sięgać po modele z wyższej półki. Początkujący gracze na pewno zadowolą się rakietkami średniej jakości. Oprócz lepszych parametrów gry, wysokiej jakości paletka do ping ponga charakteryzować się będzie również większą trwałością.

Materiał, z którego wykonane są paletki

Rakietka do ping ponga wykonana jest z deski ze sklejki drewnianej i dwóch warstw gumy. Najczęściej stosuje się sklejkę trzy- albo pięciowarstwową. Im grubsza deska, tym paletka jest wolniejsza, ale zapewnia mocniejsze odbicie. Początkującym graczom poleca się najczęściej rakietki o średniej grubości. Guma pokrywająca paletkę może być twardsza albo miększa. Twarda guma umożliwia szybkie odbicia i agresywną grę. Z kolei miękki materiał daje graczowi lepszą kontrolę nad piłeczką.

Parametry paletek

Rakietki tenisowe opisuje się przy pomocy trzech najważniejszych parametrów. Są to: szybkość, kontrola i rotacja. Szybkie rakietki umożliwiają bardzo dynamiczną grę, którą zaobserwować można w czasie rozgrywek na wysokim poziomie. Zachowanie kontroli nad piłeczką w czasie gry jest przy pomocy takiej paletki bardzo trudne i wymaga sporych umiejętności. Parametr kontroli oznacza, jak dobrze można przy pomocy danej paletki kontrolować kąt odbicia piłeczki. Rakietki o wysokim parametrze kontroli pokryte są miękkim materiałem, który absorbuje część energii piłeczki i nieco ją spowalnia, dzięki czemu gracz ma więcej czasu na reakcję. Wyprowadzone odbicie będzie więc wolniejsze, ale bardziej precyzyjne. Takie paletki polecane są mniej doświadczonym graczom, którzy nie opanowali jeszcze techniki gry. Rotacja to zdolność rakietki do podkręcania piłeczki. Zależy od właściwości gumy, którą jest pokryta. Podkręcanie piłeczki w czasie gry jest trudne, ale sprawia, że uderzenie jest znacznie trudniejsze do odbicia. Wszystkie parametry rakietek wyrażone są w skali od 1, do 10 albo od 1, do 100 w zależności od producenta.

Czy kolor paletki ma znaczenie?

Przyjęło się, że na jednej stronie paletki stosuje się gumę w kolorze czarnym, a na drugiej – czerwonym. Takie kolory wymagane są też przez oficjalne przepisy dla tenisa stołowego i tylko takie rakietki dopuszcza się do gry w czasie oficjalnych rozgrywek. Kolory mogą mieć znaczenie praktyczne. W profesjonalnych rakietkach czasem stosuje się różny materiał po obu stronach, dzięki czemu można uzyskać rakietkę, która z jednej strony jest szybsza, a z drugiej zapewnia lepszą kontrolę nad grą. Różne kolory ułatwiają graczowi odróżnienie tych stron. Rakietki treningowe i przeznaczone dla amatorów często są jednokolorowe.

Przeczytaj także: Urządzenia ogólnorozwojowe dla dzieci na plac zabaw i salę gimnastyczną – jakie wybrać?