Nie zapomnij o elektrolitach

elektrolity nawodnienie organizmu podczas sportu i upału

Elektrolity są niezwykle istotną składową płynów ustrojowych, zarówno osocza, płynów śródmiąższowych, jak i płynu wewnątrzkomórkowego. Te jony soli pozwalają regulować gospodarkę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową, co wpływa na pracę wszystkich układów, a w szczególności układu nerwowego, a także sercowo-naczyniowego. Upalna pogoda może się przyczynić do utraty cennych elektrolitów wraz z potem, a także w wyniku niewystarczającej podaży wody. 

Odwodnienie wskutek upalnej pogody

Przyczyn odwodnienia może być wiele. Czasem jest to silna infekcja wirusowa połączona z biegunką i wymiotami. Takie objawy może powodować udar słoneczny, kiedy przebywa się zbyt długo na słońcu i wskutek zbyt małej ilości przyjmowanych płynów i utraty wody dochodzi do znacznego osłabienia organizmu, dochodzi również do przekrwienia opon mózgowych oraz mózgu. W takiej skrajnej sytuacji niezwykle istotne jest właściwe postępowanie. Kiedy występuje bladość skóry należy osobę u której występują objawy udaru ułożyć w pozycji, w której głowa znajduje się poniżej tułowia. Z kolei, gdy przekrwienie jest widoczne w postaci zaczerwienionej, w pozycji półsiedzącej. Ważne jest przeniesienie takiej osoby w zacienione miejsce i możliwie chłodniejsze, a także podawanie jej osolonej wody, która najszybciej może przywrócić prawidłowy poziom elektrolitów i nawodnienie.

Utrata elektrolitów po wysiłku fizycznym w upalne dni

Wiele osób mimo upalnej pogody decyduje się na aktywność fizyczną. W takim przypadku, nawet kiedy organizm jest wytrenowany trzeba bardzo uważać na przegrzanie. Odpowiednia podaż płynów jest tutaj niezbędna. Najszybciej traci się dodatnie jony soli, takie jak sód, potas, magnez i wapń. To ich utrata powoduje największe konsekwencje, choć równie ważne są elektrolity anionowe, takie jak chlorki, wodorowęglany, siarczki, fosforany, a poza tym kwasy organiczne i białka. W trakcie dużego wysiłku i po nim jest zatem potrzebna suplementacja elektrolitów. Często widzi się, jak w trakcie meczy tenisowych tenisiści jedzą banany, które są źródłem potasu, a także piją specjalne mieszanki izotoniczne, zawierające elektrolity. Podobnie rzecz ma się ze wszystkimi wysiłkowymi sportami. Gdzie bezpośrednio jest się narażonym na działanie słońca, a tym samym szybszą utratę elektrolitów i wody, jak np. kolarstwem, czy biegami średnio i długodystansowymi. Oczywiście wysiłek fizyczny ma wpływ na utratę elektrolitów również wtedy, kiedy uprawia się sport halowy nie tylko latem. Jednak kiedy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka ten ubytek następuje szybciej, dlatego tak istotna jest suplementacja.

Preparaty pozwalające uzupełnić elektrolity i zapobiec odwodnieniu, do rozpuszczania w wodzie, można nabyć w każdej aptece. Ważne jest również spożywanie posiłków bogatych w elektrolity kationowe, czyli potas, wapń, magnez, a także odpowiednia podaż sodu. Ma to wpływ na zdrowie i ograniczenie przykrych dolegliwości w trakcie upału. Dolegliwości takich jak bóle i zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Dzięki właściwej podaży wody i elektrolitów, a także ochronie przed słońcem można w zdrowiu przetrwać upalną pogodę.