Najważniejsze rzuty w piłce ręcznej

kobieta wykonuje rzut w piłce ręcznej

Piłka ręczna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę właśnie z tym sportem powinny dowiedzieć się, jakie występują rodzaje rzutów w piłce ręcznej. Aby rozpocząć trening piłki ręcznej warto wyposażyć się nie tylko w odpowiedni strój, obuwie i piłki do ręcznej, takie jak np. można kupić w https://sklep.sportspro.pl/, ale również warto poznać ćwiczenia i podstawowe techniki, w tym rzuty w piłce ręcznej. 

Rzut z wyskoku

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rzutów w piłce ręcznej jest oczywiście widowiskowy rzut z wyskoku. W dzisiejszych czasach wyróżnić można rzut z wyskoku w przód oraz rzut z wyskoku w górę. Każdy z wymienionych rzutów ma swoje zastosowanie w określonych sytuacjach na parkiecie. W sytuacji, gdy zawodnik atakujący nie ma przed sobą żadnego obrońcy, to wówczas wykonuje on lot skierowany w przód. W ten sposób można wykonać rzut z jak najbliższej odległości do bramki. Jeżeli chodzi o skok w górę, to stosuje się go wtedy, gdy głównym celem jest ominięcie bloku przeciwnika. Praworęczni zawodnicy wybijają się zazwyczaj z lewej nogi. Przy rzucie ogromną rolę odgrywa również prawidłowa rotacja barków. Sam rzut należy oddać w najwyższym punkcie wzlotu. To właśnie w tym momencie występuje charakterystyczne kopnięcie nogi (ugiętej w kolanie) w tył. Prawidłowy wyrzut piłki wymaga także wykonania odpowiedniego ruchu nadgarstka.

Jakie są najpopularniejsze rzuty w piłce ręcznej?

Oprócz rzutu z wyskoku każdy profesjonalny zawodnik powinien opanować również rzuty z przeskokiem, rzut z padem oraz rzut w miejscu. W wielu sytuacjach przydać może się także charakterystyczny rzut z odchyleniem, czy też rzuty sytuacyjne. Początkujący zawodnicy w pierwszej kolejności powinni opanować do perfekcji rzut z przeskokiem. Podczas wykonywania tego rzutu zawodnik przenosi piłkę do tyłu, a następnie wykonuje przeskok połączony ze skrętem tułowia bezpośrednio w stronę ręki, która odpowiada za wykonanie rzutu. Praworęczni zawodnicy w trakcie przeskoku wykonują krok lewą nogą w przód, a następnie wykonują przeskok. Kolejnym etapem jest przeniesienie lewej nogi do przodu oraz postawienie jej przed prawą nogą. Jeżeli chodzi o tułów, to powinien być on zwrócony lewym barkiem do bramki. Sam wyrzut piłki następuje wtedy, gdy linia barków znajduje się w prostopadłej pozycji do kierunku rzutu.

Jak opanować rzuty w piłce ręcznej?

W pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, że większość rzutów w piłce ręcznej powinna być nauczana zawsze w biegu. Każdy rzut koniecznie musi być poparty pracą nie tylko tułowia, ale również ramienia i nadgarstka. Aby zmylić bramkarza należy przed wyrzutem piłki zmienić kierunek rzutu. Pamiętać należy o tym, aby systematycznie ćwiczyć rzuty prawą i lewą ręką. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby opanować jak najwięcej rodzajów rzutów. Najczęstszym błędem początkujących zawodników jest zatrzymywanie się podczas samego rzutu, czy też zbyt mocne podkręcanie piłki w momencie rzutu. Każdy zawodnik powinien nauczyć się również obserwowania pozycji pozostałych zawodników, a w szczególności bramkarza. Dość popularnym błędem u początkujących zawodników jest również zbyt wczesne wypuszczanie piłki z rąk.

Piłka ręczna rzuty które warto systematycznie trenować

W każdej drużynie wyznaczeni są zawodnicy, którzy wykonują rzuty wolne. Stałe fragmenty gry odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić im nieco czasu na treningu. Ogromną rolę odgrywają również rzuty karne, które dostarczają wiele emocji. Na wykonanie rzutu karnego zawodnik ma tylko trzy sekundy. Przy wykonywaniu rzutu karnego zawodnik musi stać przynajmniej jedną nogą na podłożu.

Przeczytaj także: