Dieta sportowca – co jeść, by osiągać lepsze wyniki w sporcie?

dieta dla sportowca - owoce leżące na talerzyku

Dobra kondycja sportowca zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. regularne treningi, regeneracja, czyli odpoczynek i sen, ale także to, czym żywi się sportowiec. Jak zatem odżywiać się, żeby czuć się dobrze i osiągać jeszcze lepsze wyniki? Poniżej można dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta sportowca i jakimi zasadami powinien się on kierować. Warto brać pod uwagę wskazówki dotyczące diety, ponieważ nieraz niewielka zmiana w jadłospisie może przełożyć się na poprawę efektów w sporcie.

Po pierwsze, nawadnianie organizmu

Dieta dla sportowca to także spożywane napoje. Jednym z najważniejszych elementów diety sportowca jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Sportowiec powinien przyjmować ok. 50 ml wody na 1 kg masy ciała. Z tego wynika, że osoba ważąca 60 kg powinna w ciągu doby wypijać 3 l wody. W związku ze wzmożonym wysiłkiem normy przyjmowania wody są wyższe niż w przypadku osób mniej aktywnych fizycznie. Odwodnienie może powodować spadek wydolności organizmu, zmęczenie, a także skurcze. Dlatego przed wysiłkiem fizycznym organizm powinien być dobrze nawodniony. A tuż po nim powinno się uzupełnić płyny. Zamiast wody można spożywać gotowe napoje izotoniczne lub przyrządzić je samodzielnie w domu z wody, miodu, cytryny i soli himalajskiej.

Po drugie, zbilansowana dieta

Jeśli ktokolwiek zastanawia się, co powinien jeść sportowiec, to odpowiedź jest prosta: w jego diecie powinny znaleźć się wszystkie składniki odżywcze. Kolejną ważną kwestią jest zawartość tych składników. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać białko, węglowodany i tłuszcze. Dodatkiem do posiłków powinny by owoce i warzywa bogate w witaminy. Skład diety sportowca powinien wglądać następująco:

  • Białko będące materiałem budulcowym i zapewniające regenerację mięśni powinno obejmować około 20% spożywanych pokarmów. Najlepiej jeść mięso, ryby, nabiał, warzywa strączkowe, jaja, a także orzechy i nasiona.
  • Węglowodany, które wpływają na wydolność organizmu oraz zapewniają energię i siłę, powinny obejmować około 55% spożywanych produktów. Najlepiej wybierać produkty (makaron, pieczywo, mąka) z pełnych zbóż i razowe. Dobrze sprawdzą się także płatki zbożowe, ryż oraz ziemniaki.
  • Tłuszcze także są elementem zdrowej diety sportowca. Wpływają korzystnie na gospodarkę hormonalną i to właśnie w nich rozpuszczają się niektóre witaminy. W diecie tłuszczu powinno być ok. 25%. Zdrowe tłuszcze znajdziemy w żółtku jaj, tłustych rybach, oliwie, oleju rzepakowym i lnianym, a także w orzechach, migdałach i nasionach.

Warto pamiętać, że dieta powinna być wspierana odpowiednią suplementacją. Witaminy i minerały można spożywać także pod postacią warzyw i owoców.

Regularne posiłki

Właściwe i efektywne funkcjonowanie organizmu jest kluczowe dla każdego sportowca. Jednym ze sposobów, by je zapewnić, są regularne posiłki. Na nic się zda odpowiednia ilość kalorii oraz właściwy skład diety, jeśli spożyjemy dwa posiłki w ciągu dnia. Posiłki powinny być rozłożone w ciągu dnia do 5-6. Powinny zostać one ułożone w zależności od tego, ile wykonuje się treningów oraz w jakiej części dnia. Nie wolno trenować z pełnym żołądkiem, a tuż po treningu należy dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii, która pozwoli zregenerować organizm i budować mięśnie.