Jak dbać o odzież sportową?

kobieta wybiera w sklepie odzież sportową

Niestety nawet najlepsza jakościowo odzież sportowa z biegiem czasu straci swoje rewelacyjne właściwości użytkowe. Aby wydłużyć żywotność ulubionego stroju treningowego pamiętać należy o kilku kluczowych zasadach. Dzięki naszym cennym poradom i wskazówkom dowiedzą się państwo jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja odzieży treningowej.

Skuteczne i sprawdzone preparaty do czyszczenia

Osoby, które nie wiedzą jak prać odzież sportową w pierwszej kolejności powinny skupić się na wyborze odpowiednich preparatów. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby wybrać odpowiedni środek czystości do konkretnego materiału. Tylko dzięki regularnemu praniu można pozbyć się niebezpiecznych bakterii, grzybów i pleśni. Przy odzieży sportowej uważać należy przede wszystkim na mocne detergenty. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, aby szerokim łukiem unikać zwykłych płynów do prania i płukania. Najbezpieczniejszym wyborem są łagodne proszki dla odzieży dziecięcej. Renomowani producenci oferują również specjalne środki czystości, które dedykowane są do konkretnych tkanin. Aby uniknąć mniejszych lub większych problemów najlepiej zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prania, które podane zostały przez producenta.

Temperatura prania ma znaczenie

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę również na odpowiednią temperaturę prania. Jeżeli wybierzemy nieodpowiednią temperaturę to niestety tkaniny coraz gorzej będą przepuszczać powietrze. Szczególną ostrożność należy zachować przede wszystkim w przypadku odzieży termoaktywnej. Jeżeli istnieje taka możliwość to wszystkie ubrania sportowe najlepiej prać w temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza. Każda nowoczesna pralka oferuje łagodne programy, dzięki którym nie uszkodzimy odzieży sportowej. Coraz częściej spotkać można również inteligentne pralki z dedykowanym programem „sport”, który w szczególności przypadnie do gustu miłośnikom aktywnego trybu życia.

Jak pielęgnować odzież sportową z membrany?

Osoby, które nie rezygnują z biegania na świeżym powietrzu w sezonie jesienno-zimowym powinny dowiedzieć się jak prać odzież na trening z membrany. Przy poważniejszych plamach przydać może się specjalny preparat piorący, który ma idealnie przystosowaną formułę właśnie do membrany. Pamiętać należy o tym, że wypranie odzieży sportowej z membrany to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby ją idealnie wysuszyć. Na półkach sklepowych dostępne są również specjalne preparaty, dzięki którym można zaimpregnować odzież sportową z membrany.

Cenne porady dotyczące prania

Jak wspomniano powyżej sportowa odzież wymaga innej temperatury i zupełnie innych środków czyszczących niż zwykłe ubrania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że odzież sportową należy podczas prania oddzielić od ubrań, które nosimy na co dzień. Na półkach sklepowych znaleźć można również specjalne woreczki do prania, dzięki którym zabezpieczymy odzież sportową przed suwakami, ćwiekami i wieloma innymi elementami metalowymi. Jeżeli nie wiemy jak dbać o odzież sportową to zawsze można skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Czy można prasować odzież sportową?

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że odzieży sportowej w żadnym wypadku nie można prasować. Tkaniny sportowe są bardzo delikatne, a co najgorsze po bezpośrednim kontakcie z gorącą parą błyskawicznie tracą swoje naturalne właściwości użytkowe. Jeżeli unikać będziemy wysokiej temperatury to odzież sportowa na długo zachowa doskonałe właściwości termoaktywne i wentylacyjne.

Przeczytaj także: Dieta sportowca. Co jeść, by osiągać lepsze wyniki?