Czym dokładnie jest street workout?

streetworkaut

Można zaobserwować, że streetworkaut z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Nikogo oczywiści nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ omawiany sport można ćwiczyć nie tylko i wyłącznie na siłowni, ale również w domu czy parku. Każda osoba, która jest zainteresowana rozpoczęciem przygody z tym sportem powinna w pierwszej kolejności poznać najbardziej fundamentalne zasady. Od czego dokładnie powinno się zacząć trening uliczny?

Prosta sylwetka

Należy mieć świadomość, że prosta sylwetka jest koniecznym warunkiem do wykonywania wszystkich ćwiczeń w street workaut. Oczywiście wspomniana pozycja uzyskiwana jest dzięki właściwemu spięciu praktycznie wszystkich większych, a także mniejszych partii mięśniowych. Możliwe jest w ten sposób ewentualne korygowanie wad postawy.

Zakres ruchu

Kolejną bardzo istotną kwestią jest zakres ruchu. Należy mieć świadomość, że praktycznie każde powtórzenie powinno być wykonane od maksymalnego wyprostu do maksymalnego spięcia. Rekomendowane jest oczywiście unikanie różnego rodzaju kopnięć czy bujnięć. Ponadto trzeba wkładać maksymalny wysiłek w każde z powtórzeń.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nauka odpowiedniej techniki będzie wymagała nie tylko ogromnej pracy, ale również czasu. Trzeba bowiem bardzo dokładnie poznać własne ciało. Tylko w ten sposób możliwe będzie zdobycie najbardziej podstawowych umiejętności jego kontrolowania. Ponadto właściwe podejście do prawidłowej pozycji, formy czy ćwiczeń w trakcie ćwiczeń będzie przekładało się na efekty.

Od czego zacząć trening street workout?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że treningi bazowe w omawianym street workout są zdecydowanie mniej atrakcyjne w porównaniu do nauki określonych elementów. Godny uwagi jest jednak fakt, że skutki pominięcia tego istotnego etapu mogą być bardzo nieprzyjemne dla danej osoby.

Warto wiedzieć, że takie figury statyczne, jak planche czy front lever będą stwarzały bardzo duże obciążenia. Oznacza to tym samym, że niewłaściwie rozwinięte ścięgna i przyczepy w porównaniu do możliwości siłowych poszczególnych mięśni mogą ulec uszkodzeniom. Doskonałym przykładem mogą być naderwania, naciągnięcia czy zerwania.

 

Przykładowe ćwiczenia w street workout

Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń w street workout jest dip. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne są równoległe poręcze lub krzesła w domu. Należy w pierwszej kolejności przyjąć odpowiednią pozycję z wyprostowanymi łokciami. W kolejnym etapie przez ich zgięcie dana osoba schodzi do pozycji, gdzie łokcie uginają się do poziomu 90 stopni. Następnie należy wrócić do wyjściowej pozycji. Koniecznie trzeba pamiętać, aby trzymać napięte całe ciało.

Kolejnym ćwiczeniem, które należy wykonywać są przysiady. Należy w pierwszej kolejności stanąć prosto oraz ustawić stopy na szerokość bioder. Konieczne jest ugięcie kolan przy jednoczesnym wypychaniu bioder do tyłu. Nie można jednak zapomnieć, by kolana nie wyprzedzały palców. Godny uwagi jest również fakt, że stopy muszą podczas wykonywania ćwiczenia przylegać do podłoża. Oczywiście ruch powinien być wykonany do uzyskania kąta prostego między podudziem, a udem. Kolejnym krokiem jest wyprostowanie kolan i powrócenie do wyjściowej pozycji.

Bardzo przydatnym ćwiczeniem jest także unoszenie nóg na drążku. Należy przyjąć pozycję zwisu na drążku, a później starać się mięśniami brzucha przyciągać nogi do kąta 90 stopni. Oczywiście w zależności od trudności można wspomniane ćwiczenie wykonywać zarówno z kolanami ugiętymi, jak i i wyprostowanymi.

Zobacz także: Siłownia na powietrzu

Rekomendowane jest również wykonywanie wykroków. Należy trzymając się za kolce biodrowe bardzo dokładnie pilnować, by tułów podczas wykroku nie przekręcał się w żadną stronę. Następnie będąc w tej pozycji trzeba wychylić się jedną nogą do przodu, a następnie opuścić całe ciało przy jednoczesnym zachowaniu prostego kręgosłupa aż do uzyskania kąta 90 stopni w kolanie. Kolejnym etapem omawianego ćwiczenie będzie odbicie się przednią nogą i wrócenie do wyjściowej pozycji. Następnie należy czynność powtórzyć na drugiej nodze.