Ćwiczenia gimnastyczne w domu – jakie najlepsze? Jaki sprzęt będzie potrzebny?

sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych leżący na dywanie w mieszkaniu

Ćwiczenia gimnastyczne w domu są najprostszym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii i na poprawienie sylwetki. W czasach pandemii niestety nie można skorzystać z dobrodziejstwa profesjonalnych siłowni. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z ćwiczeniami, które można wykonywać u siebie w domu.

Gimnastyka domowa – najpopularniejsze ćwiczenia

Każdy plan treningowy koniecznie musi rozpocząć się od porządnej rozgrzewki. Dużym błędem osób początkujących jest lekceważenie właśnie rozgrzewki, co niestety może doprowadzić do kontuzji. Nawet najdrobniejszy uraz może zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Najprostszymi ćwiczeniami są oczywiście skłony i przysiady. Aby wykonać poprawny skłon należy ustawić się w niewielkim rozkroku, a następnie wyciągnąć ręce ponad głowę i wykonać skłon. Podczas ćwiczeń pamiętać należy o oddychaniu. Dzięki skłonom można wzmocnić nie tylko mięśnie grzbietu, ale co najważniejsze zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać prawidłową postawę ciała. Jeżeli chodzi o przysiady, to należy skupić się na tym, aby utrzymać proste plecy, a brzuch napięty. Podczas uginania kolan należy wypychać biodra do tyłu. Podczas przysiadów stopy powinny cały czas przylegać do podłoża. Dzięki przysiadom można wzmocnić mięśnie nóg, pośladków, pleców i brzucha. Podczas rozgrzewki nie powinniśmy zapominać o ćwiczeniach na nadgarstki, a także na stawy skokowe. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku okrężne ruchu nadgarstków i stóp.

Brzuszki proste i krążenie ramion

W każdym planie treningowym powinny znaleźć się brzuszki i krążenie ramion. Przy wykonywaniu brzuszków przydać może się specjalna mata treningowa albo zwykły koc. Uginając kolana należy zadbać o to, aby stopy cały czas opierały się o podłoże. Bardzo ważne jest także to, aby od podłogi nie odrywać odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Aby zwiększyć efektywność brzuszków w chwili maksymalnego napięcia mięśni brzucha, należy zatrzymać taką pozycję na około 1 sekundę. Ilość brzuchów w serii najlepiej systematycznie zwiększać, dzięki czemu mięśnie przyzwyczajać będą się do nowej aktywności. Osoby, które chcą wzmocnić mięśnie rąk i barków, powinny postawić na krążenie ramion.

Aby wykonać ćwiczenia tego typu, należy ustawić się w pozycji wyprostowanej, a następnie unieść ręce na boki (na wysokość barków). W takim ustawienie można wykonywać niewielkie koła w przód albo w tył. Aby zwiększyć efektywność ćwiczeń warto wyposażyć się w dodatkowy sprzęt do gimnastyki. Przy krążeniu ramion doskonale sprawdzi się między innymi dodatkowe obciążenie w postaci hantli. Zaleca się, aby wykonywać 3-4 treningów w tygodniu. W swoich treningach powinniśmy pamiętać o wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń – cardio, interwałowych, siłowych. Ćwiczenia siłowe w domu można wykonywać z użyciem ciężarków lub gum mini band.

Zobacz także, na jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto zwrócić uwagę.

Jaki sprzęt do gimnastyki wybrać?

Jak wspomniano powyżej, aby zwiększyć efektywność ćwiczeń w domowych warunkach, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do gimnastyki.

Skakanka

Godna polecenia jest przede wszystkim popularna skakanka, którą można wykorzystać przy wielu treningach. Dzięki ćwiczeniom na skakance można nie tylko wzmocnić mięśnie nóg i ramion, ale także brzucha i grzbietu. Jest to doskonały sprzęt dla tych osób, które chcą poprawić koordynację ruchową i krążenie.

Piłka gimnastyczna

Przy domowej gimnastyce doskonale sprawdzi się również piłka gimnastyczna, którą także można wykorzystać przy wielu ćwiczeniach. Dzięki piłce gimnastycznej można między innymi poprawić technikę przysiadów albo wzmocnić grzbiet.

Podpory do pompek i roller

W domowej siłowni przydać mogą się specjalne podpory do pompek oraz profesjonalny roller. Dzięki niemu będzie można z kolei wykonać automasaż.

Bieżnia, orbitrek

Jeżeli do zagospodarowania mamy więcej przestrzeni, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozważyć zakup bieżni treningowej albo orbitreka.

Drabinki gimnastyczne

Doskonałym rozwiązaniem jest też zainstalowanie drabinek gimnastycznych, które znacząco zwiększą zakres wykonywanych ćwiczeń.

Materac gimnastyczny

Powinniśmy także pamiętać o zakupie materaca gimnastycznego, który zabezpieczy nas podczas treningu.

Gimnastyka w domu nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również uelastycznia je i odpowiednio dotlenia. Systematyczny wysiłek ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na stan fizyczny, ale również na stan psychiczny, dlatego też tym bardziej warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach. Decydując się na wykonywanie treningów w domu, warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt sportowy, który ułatwi ćwiczenia i znacząco poszerzy ich zakres.